Okul Öncesi Eğitimde Oyun Ve Oyunun Önemi

Çocuk ve oyun kelimelerini birbirinden ayrı düşünmek mümkün mü? Elbette hayır… Oyun, her çocuk için neredeyse yeme, içme, barınma gibi temel gereksinimler kadar önemli bir yer tutmaktadır. Bir çocuk için oyun, ruhun sağlıklı beslenmesini sağlayan en önemli araçtır. Her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda ve geleneklerimizde de oyun, çocukluk döneminin vazgeçilmezleri arasında ilk sırada gelir.

Çocukların öğrenmeye en açık oldukları dönem 0-6 yaş dönemidir ve bu dönemde çocuklar verilen kazanımları deneyimleyerek öğrendiklerinde daha kalıcı ve davranışa yönelik olarak bu kazanımları edinmiş olur. Bunu da en iyi oyun sayesinde sağlamış oluruz.

Oyun çocukların gelişimlerinin her alanında başvurulabilecek bir metottur.

Okul-öncesi çocuğun en büyük gereksinimi olan oyun, en iyi öğrenme aracıdır aynı zamanda… Oyunun doğal ortamı ve rahatlığı ile ifade becerisi, arkadaşlarıyla ilişkisi, paylaşma ve yardımlaşma duygusu, karşısındakinin duygusunu anlama becerisi, sıra bekleme, arkadaşının sözünü kesmeme, hakkını koruma, başkalarının haklarına saygı duyma ve daha birçok sosyal beceriyi, çocuklar oyun sırasında ve oyunla birlikte hiçbir zorlamaya gerek olmadan kendiliğinden öğrenirler.

Yetişkinler tarafından oyun; eğlence olarak görülse de çocuk açısından oyun; bir iş, bir uğraştır. Çocuklar oyunu önemser, kendilerini oyuna odaklar ve oynarken öğrenirler.

Çocuklar okulda ve evde her gün belirli saatlerde oyun oynamalıdırlar. Aileler ve öğretmenler çocuklar oyun oynarken onları gözlemlemeli ve mümkünse oyuna dahil olmalıdırlar. Oyuna dahil olan yetişkin oyuna müdahale etmemeli ve oyunu çocuğun yönetmesine izin vermelidir. Eğer yetişkin oyuna müdahale ederse çocuğun; yaratıcılık, hayal gücü, paylaşma ve liderlik kazanımlarının gelişmesini engeller.

Çocuklar oyun oynarken;

 • Kendi yeteneklerinin farkına varırlar.
 • Yaratıcılıkları gelişir.
 • Problem çözme becerileri gelişir.
 • Yeni kavramlar öğrenirler.
 • Kurallara uyma, işbirliği, yardımlaşma ve paylaşmayı öğrenirler.
 • Sosyal olarak gelişir, yeni arkadaşlar edinirler.
 • Denge, el becerisi ve kaslarını geliştirirler.
 • İnce ve kaba motor becerilerini geliştirirler.
 • Benlik saygıları ve özgüvenleri gelişir.

 

 

OKULUMUZDA OYUN VE OYUNUN ÖNEMİ

Neşeli Arılar ailesi olarak çocukların gelişimlerini desteklemek, onların gelişimine katkıda bulunmak için yaptığımız çalışmalarda oyuna da büyük bir önem veriyoruz. Çocukların oyun oynadıklarında üstlendikleri roller ve oyunu oynarken birbirlerini yönlendirmeleri sayesinde ilgi ve ihtiyaçlarını daha kolay saptayıp eğitim programlarımızı bu çerçeve doğrultusunda hazırlıyoruz.

Okulumuzda oyunun yanı sıra çocukların oyun oynarken kullandıkları materyallere de büyük önem veriyoruz. Yapılandırılmış oyuncakların yanı sıra (araba, bebek, lego vb) yapılandırılmamış oyuncaklara da ağırlık veriyoruz. Böylece çocukların sınırsız yaratıcılıklarını köreltmemiş aksine daha çok desteklemiş oluyoruz.

Okulumuzda bulunan yapılandırılmamış oyuncaklar öğretmen ve çocukların birlikte çalışması sonucu ortaya çıkardıkları ürünler olduğu için çocuklar açısında daha önemli ve daha değerli oluyor.

Çocuklar için her şey bir oyun malzemesi olabilir. Gazoz kapakları, plastik şişe kapakları, kozalaklar, dal parçaları, yapraklar, palamutlar, artık ipler vb gibi bir çok nesne çocukların oyunlarının en değerli parçası haline gelebiliyor.

Okulumuzda öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan oyunlardan bazıları şunlardır;

 • Kızma birader oyunu
 • Neşeli arılar oyunu
 • Yılan oyunu
 • Kardan Adam ve Güneş oyunu
 • Çiçekteki tırtıl oyunu
 • Tombala
 • Renkli sayılar oyunu
 • Gece gündüz oyunu
 • Zardaki sayılar oyunu

Oyundan söz etmişken çocukların son dönemde sıkça kullandığı ve dünya çapında da büyük bir sorunumuz haline gelen teknolojik oyunlardan da bahsetmezsek olmaz. Bilindiği üzere cep telefonu, tablet ve bilgisayar hayatımızın en önemli araç gereçleri arasında yerini alıyor. Hepimizin telefonlarında, tabletlerinde çok sayıda uygulama ve oyun olabiliyor. Bu uygulama ve oyunlar bizim olduğu kadar çocuklarımızın da ilgilerini üzerine çekiyor. Bunun önüne geçmek tabi ki çok zor bir durum. Ama bunu en aza indirmek çocuklarımızın sağlığı açısından çok önemli. Biz okul psikoloğumuzun da iş birliği ile çocuklarımızın teknolojik aletleri kullanmalarına yönelik çeşitli çalışmalar yaparak bu durumu sürelerle sınırlayıp hem çocukların bu ihtiyaçlarını karşılama hem de teknolojiden uzak kalmamalarını sağlamak için ailelerimize gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz ve onların da desteğiyle teknolojik açıdan daha sağlıklı ilerlemeler kaydediyoruz. Aynı zamanda teknolojik oyunların içeriğinin de çocukların yaş ve gelişim düzeyine uygun olarak seçilmelerini önemle tavsiye ediyoruz.

 

Sevgiler

AYNUR ATA